Czy da się sprawdzić działania Agencji SEO? - GrupaM40.pl
Close
współpraca z agencją SEO

Korzystasz z usług w agencji SEO? Zastanawiasz się, czy możesz w jakiś sposób sprawdzić ich działania? Wielu klientów korzystających z usług pozycjonowania otrzymuje od agencji raporty, które niestety często zawierają treści niezrozumiałe dla kogoś, kto w tej branży po prostu „nie siedzi”. Nie widzisz efektów sprzedażowych, a specjaliści, od których otrzymujesz usługę twierdzą, że wyniki są świetne? Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Warto mieć opiekuna SEO

Nie musisz być specjalistą SEO, aby móc sprawdzać pozycje swojej strony w sieci. Zanim przejdę do tego, w jaki sposób możesz samemu monitorować pozycje słów kluczowych w Internecie, pragnę podkreślić, jak bardzo ważny jest kontakt ze swoim opiekunem. Dobra agencja SEO powinna przydzielić Tobie stałego opiekuna, z którym zawsze będziesz w kontakcie telefonicznym, mailowym, czy nawet, jeśli jest taka możliwość, możesz po prostu się z nim spotkać. Jeśli posiadasz takiego opiekuna, nie bój się z nim rozmawiać, nie bój się zadawać wielu pytań, na które nie znasz odpowiedzi. Ten specjalista jest właśnie po to, aby wyjaśniać, doradzać, rozwiewać wątpliwości, to właśnie on ma Cię prowadzić przez niezbadany wcześniej przez Ciebie świat pozycjonowania.

współpraca z agencją SEO

Jeśli opiekun prosi Cię o jakieś informacje czy dostępy, nie zwlekaj – tylko je przygotuj. Tylko obustronna współpraca z agencją przyniesie oczekiwane owoce, a pamiętajmy – obie strony czerpią z tego korzyści. Nie dogadujesz się ze swoim opiekunem? Możesz poprosić o jego zmianę. Profesjonalna agencja na pewno znajdzie dla Ciebie odpowiednią osobę, z którą złapiecie wspólny język. Otrzymujesz raporty i nie są one dla Ciebie zrozumiałe? Aby poradzić sobie z tym problemem, przydatny jest wcześniej wspomniany opiekun. To właśnie on może, a wręcz powinien wytłumaczyć Ci, co dokładnie znajduje się w dokumencie. Analiza raportu z działań SEO nie trwa długo, a jak już wspominałem, do obowiązków firmy SEO należy również objaśnianie zrealizowanych działań.

google analytics

Google Analytics i jego znaczenie

Profesjonalna agencja udostępnia narzędzie do  monitorowania ruchu  – Google Analytics. Posiadasz to narzędzie? Nie ignoruj go, lecz korzystaj systematycznie. Dzięki GA  jesteś w stanie sprawdzić, czy ruch na stronie się zwiększa, skąd przychodzą użytkownicy, jak długo są na Twojej witrynie oraz czy dokonują oczekiwanych akcji. Jeśli widzisz, że ruch na stronie spada lub utrzymuje się na stałym poziomie od dłuższego czasu, to kontaktuj się z firmą pozycjonerską, rozmawiajcie o powodach zastoju i o tym, co można z tym zrobić. Pamiętajmy, że zwiększenie ruchu na stronie znacząco wpływa na wzrost zapytań i sprzedaż.

senuto

Darmowe narzędzia SEO do sprawdzania efektów pracy

Rozpoczynając współpracę z agencją interaktywną wspólnie dobierzcie najważniejsze dla Twojej branży słowa kluczowe. Uważnie obserwuj widoczność fraz, czy trafiły już do TOP50, a może nawet są już w TOP10. Do obserwacji pozycji  możemy używać kilku programów. Najprostszym narzędziem i darmowym jest cmonitor.pl. Działa on na bardzo prostej zasadzie – wpisujemy słowa kluczowe po przecinku, obok naszą domenę, gdy klikamy „sprawdź” program pokazuje nam obecne pozycje. Kolejnym przydatnym narzędziem jest semstorm.com, który w darmowej wersji nie tylko pozwala sprawdzić pozycje wszystkich słów kluczowych, ale także pokaże nam liczbę fraz w TOP50, TOP10 oraz pozwoli przeanalizować ruch na stronie. Następny w naszej kolejce jest senuto.com działa na bardzo podobnej zasadzie co Semstorm z tą różnicą, że Senuto bardziej pomoże nam w analizie i doborze słów kluczowych, natomiast Semstorm pokaże nam zmiany w algorytmie Google.

Ostatnim programem na mojej liście jest majestic.com, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzić, z jakich stron jest poprowadzone linkowanie zewnętrzne do naszej witryny.  Podsumowując, jeśli z jakiegokolwiek powodu chcesz monitorować działania agencji SEO, to warto wiedzieć, że możesz zrobić to w prosty sposób i to za darmo 🙂